Każdego 17 dnia miesiąca, (o ile nie jest to niedziela) w Gdańsku nasz Krąg Św. Jerzego Pomorskiego Harcerstwa Polskiego wnosi modlitwę za Ojczyznę, za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. Ten dzień w miesiącu nawiązuje do daty 17 kwietnia 1938 r., gdy podczas Święta Wielkiejnocy został on kanonizowany.
ŚWIĘTY ANDRZEJ BOBOLA, JEZUITA (ur. w 1591 r. w Strachocinie w Małopolsce – zmarł śmiercią męczeńską w 1657 r. w Janowie Poleskim) – PATRON POLSKI – wspominany w Kościele Katolickim 16 maja. Ojciec św. Pius XII w 1938 roku poświęcił temu Świętemu całą encyklikę – co stanowi wyjątek w skali całego Kościoła Katolickiego- zatytułowaną Invicti Athletae Christi – Niezwyciężony Bohater Chrystusowy .
Święty Andrzej jest autorem tekstu Ślubów Lwowskich złożonych przez króla Polskiego Jana III Kazimierza w katedrze lwowskiej dnia 1.04.1656 r. Podczas tej uroczystości Najświętsza Maryja Panna została uznana Królową wszystkich ziem Korony Polskiej.
Kult Andrzeja Boboli rozpoczął się już w 1702 roku (45 lat po śmierci) w momencie odnalezienia jego umęczonego ciała zachowanego w sposób niewytłumaczalny od rozkładu. W 1853 r. ten wędrowny Misjonarz Polesia, nazywany dla swojej skuteczności Łowcą Dusz- Duszochwatem, zostaje ogłoszony Błogosławionym a w 1938 r. uznany za Świętego.
Wstawiennictwu św. Andrzeja Boboli polecali się Polacy w czasach rozbiorów. W 1819 r. o. Alojzy Korzeniewski – dominikanin zobaczył w wizji Andrzeja Bobolę, który przepowiedział odzyskanie przez Polskę niepodległości po wielkiej wojnie narodów oraz to, że On będzie tej odrodzonej Polski Patronem. To powszechnie znane wśród Polaków proroctwo urzeczywistniło się po I wojnie światowej a kult Andrzeja Boboli jeszcze bardziej się rozwinął.
Dh. Świt i Dh. Mariusz
Materiał opracowany na podstawie: Paciuszkiewicz Mirosław SJ: Andrzej Bobola; Pałubicki Zdzisław SJ: Święty Andrzej Bobola Patron Polski