O nas, słów kilka…

 „….aby harcerze odważnie rozwijali swe możliwości i dary, które otrzymali od Boga, prowadząc życie bez skazy, osiągnęli wiek dojrzały” – ojciec dh Franciszek Nowicki TJ

     Pod koniec lat siedemdziesiątych zaczął rozwijać się w Polsce, w Polskim Kościele Katolickim,  ruch pielgrzymkowy. Ojciec dh Franciszek Nowicki TJ,  harcerz wywodzący się z tzw. katolickiego środowiska harcerskiego (Harcerstwo Polskie/Hufce Polskie) , po powrocie z misji w Ameryce Południowej, zaczyna gromadzić młodzież uczestniczącą w tychże pielgrzymkach. Pragnie odbudować harcerskie drużyny odwołujące się w wychowaniu do wartości katolickich. Do tych wartości co dały początek polskiemu ruchowi skautowemy/harcerskiemu na początku XX wieku a rozwinięte zostały podczas II wojny światowej w Harcerstwie Polskim/Hufcach Polskich.

     Pragnieniem dh Franciszka, jezuity było także by młodzież/dzieci będąca w drużynach, w reaktywowanym środowisku Harcerstwa Polskiego pogłębiało swą wiedzę historyczną , by pamiętało o postaciach, które to dziś nie mają należytego miejsca w oficjalnej historii nie tylko polskiego harcerstwa, ale i w historii Państwa Polskiego.

Pierwsze drużyny powstają w: Garwolinie, Mińsku Mazowieckim,  Rawie  Mazowieckiej. Następnie w Warszawie, Białej Piskiej, Pułtusku, Kaliszu. W latach osiemdziesiątych utworzą OKRĘG MAZOWIECKI.

Następnie ruch Harcerstwa Polskiego zaczyna rozwijać się na Pomorzu. Ze wspomnień dh Czarnego, czyli Ojca Mieczysława, jezuity:

Zanim zostałem księdzem miałem łaskę formacji w Drużynach Okręgu Mazowieckiego HP. Do dziś mile wspominam obóz wędrowny z O. Franciszkiem w Beskidach jako coś niesamowitego. Wspominam także, ale już a wesoło, ucieczkę moją i o. Franciszka przed służbami bezpieczeństwa. W 1993 r., po Święceniach Kapłańskich zostałem posłany do Gdańska a następnie do Torunia. I tak powstawały kolejne drużyny:

* W 1995 r, w mieście Kopernika powstaje pierwsza pomorska drużyna na tradycji HP, czyli Czarna Dwójka im. Żołnierzy NSZ – licząca ok. 30 osób. Z niej wyłania się drużyna żeńska: Czarna Dwudziesta Druga , im . Zofii Kossak- Szczuckiej. Opiekunami tych drużyn byli: druhny: Ostoja, Blondi, Konwalia oraz druhowie: Jastrząb, Tom, Bóbr i Czarny.

* W roku 1998 powstaje w Gdańsku drużyna żeńska: Błękitna Dwójka im. płk. Emilii Plater licząca ok. 20 dziewcząt. Z czasem powstaje zastęp męski, działający w tejże drużynie. Pieczę nad harcerkami i harcerzami sprawowali: druhny: Zorza, Świt, Jodła, Brzoza, Szybka i Włóczykij oraz druhowie: Czarny, Wierny i Mariusz.

*Przy pomocy Ojca Proboszcza w Jastrzębiej Górze powstaje dnia 14.08 1999  drużyna koedukacyjna: Czarna Dwójka im. Ks. Władysława Gurgacza – Żołnierza Niezłomnego, rozstrzelanego na Montelupich w Krakowie za działalność antykomunistyczną. Środowiskiem liczącym ok. 25 osób  opiekowali się: Jarzębina, Jutrzenka, Jantar, Grom , Siwy i Czarny.

* Drużyna w Szczecinie powstaje w roku Jubileuszu 2000. Należały do niej dzieci i młodzież z parafii św. Andrzeja Boboli. Kolor czarny, numer drugi  im. Żołnierzy NSZ. Opiekunami drużyny szczecińskiej byli: Twarda, Opoka, Mucha i jej Rodzice, Morski.

Po 2010 roku maleje zainteresowanie harcerstwem.  Część drużyn zostaje zawieszona lub rozwiązana.

W styczniu 2017 r. przy działającej żeńskiej drużynie Niebieskiej Dwójce w Gdańsku powstaje z pomorskich harcerskich działaczy oraz instruktorów NASZ  Krąg Św. Jerzego Pomorskiego Harcerstwa Polskiego.

Celem naszego Kręgu jest utrzymanie oraz integracja działających środowisk na tradycji Harcerstwa Polskiego/Hufców Polskich na terenie Pomorza. Ważną rolę przywiązujemy do historii harcerstwa, do utrzymania w pamięci wszystkich tych co tworzyli 100 lat temu Polskie Harcerstwo, działali podczas I wojny światowej, w 20-leciu międzywojennym, w II wojnie światowej oraz po jej zakończeniu. Historia Harcerstwa Polskiego, życiorysy nieżyjących i żyjących instruktorów to historia naszego Państwa Polskiego, I warto o tym mówić, gdy w tym roku będzie w listopadzie obchodzona 100 rocznica uzyskania Niepodległości przez nasze Państwo Polskie.

     Chcemy budować drużyny/gromady harcerskie odwołując się do wartości harcerskich rozwiniętych podczas II wojny światowej w Harcerstwie Polskim/Hufcach Polskich, opierając się na metodyce harcerskiej z la 10 i 20 ubiegłego wieku, uwzględniające współczesne realia i wzbogacone współczesną wiedzą harcerską, pedagogiczną i psychologiczną. By słowa Ojca dh Franciszka Nowickiego były nadal aktualne. 

Czuwaj

„Całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce”

Maryjo Królowo Polski , daj nam pełnić służbę do końca naszych dni jak najlepiej ! Św. Jerzy – módl się za nami!

 

Hm RP Stanisław Sedlaczek, współtwórca polskiego harcerstwa – jeden z pierwszych Naczelników, współtwórca Hufców Polskich (II w. św.), postać niedoceniona przez historię harcerstwa ale i Państwa Polskiego
Hm RP Henryk Glass (w środku) – jeden z współtwórców harcerstwa polskiego, ale i zaangażowany w kontrwywiad wojskowego (m.in w wojnie polsko-bolszewickiej, II w. św.)- nie przejednany wróg bolszewików, postać niedoceniona przez historię naszego państwa i harcerstwa)
Hm Witold Sawicki- jeden z założycieli Hufców Polskich (II w.św.)