Dziś, tj. 11 listopada obchodzimy symboliczną datę odzyskania Niepodległości. Ale jest to data zawieszenia broni przez Państwa walczące. Z czasem tą datę uzna się za zakończenia I wojny światowej.
Władze naszego kraju już w latach 20/30 tych tamtego wieku uznały 11 listopada za symboliczną datę odzyskania Niepodległości, więc i My uznajemy tą datę.
Po odzyskaniu Niepodległości nasz kraj nazwano II Rzeczpospolitą, której obszar/granice kształtowane były w latach 1918-1921 r. Następnie na skutek II wojny światowej, tj. 1939 – 1945 r. , zostały zmienione i są takie jak dziś widzimy.

Do Ojców Niepodległej zaliczamy: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa oraz Ignacego Daszyńskiego. Trzeba też zaznaczyć – czy komuś podoba się , czy nie, że ważną rolę w podtrzymaniu naszej narodowej tożsamości i jedności pod zaborami a tym samym w odzyskaniu Niepodległości udział ma nasz Kościół Katolicki.
Warto zwrócić uwagę, iż państwa alianckie /zwycięskie uznały oficjalnie w sierpniu 1917 r, – Francja, następnie Wielka Brytania, Włochy i USA, powołany w Lozannie Komitet Narodowy Polski mający siedzibę w Paryżu na czele której stał Roman Dmowski – za jedyną legalną POLSKĄ reprezentację. Jednak dla porządku trzeba zaznaczyć, że na samym początku tj. 25 listopada 1914 r., powołano Komitet Narodowy Polski na czele którego staną Zygmunt Wielopolski oraz Roman Dmowski – w miedzy czasie na terenie naszych ziem podczas I wojny powstało kilka tzw. władz polskich . 18 stycznia 1919 r., w Paryżu rozpoczęła się konferencja pokojowa – nasz kraj uznany był za 4 państwo alianckie/ państwo zwycięskie w I w. ś. a reprezentowali je m.in Roman Dmowski – Przewodniczący delegacji, Ignacy Paderewski (o tej osobie to chyba każdy Polak uczył się…)


16 stycznia 1919 r. to ostateczna data uznania przez państwa zwycięskie naszej Niepodległości!
(..) W wyniku porozumienia z Józefem Piłsudskim powołany został rząd z popieranym przez endecję i ludowców Ignacym Paderewskim na czele. Dzięki tej nominacji udało się stworzyć rząd popierany przez główne siły polityczne. Nowa Rada Ministrów zostaje również uznana przez Komitet Narodowy Polski, a za nim przez ententę. Polska zostaje oficjalnie uznana za państwo niepodległe.
( https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/kalendarium-niepodleglosciowe/ ) – tutaj też znajdziecie Państwo więcej szczegółów o naszej drodze ku Niepodległości, min. więcej o Józefie Piłsudskim, różnych powoływanych polskich komitetach.

Jednakże w tym dniu chcemy zwrócić uwagę na naszą, harcerską/skautową historię, która nierozerwalnie związana jest z historią naszego kraju i pomijać jej NIE wolno.
W 1909 r, na jesieni pojawiają się w prasie, na terenach Polski pod zaborami informacje o nowo powstałym ruchu skautowym w Wielkiej Brytanii. Zasady i idee na których oparty jest ten nowy ruch, powodują iż niezależnie w trzech zaborach od 1910 r powstają Polskie drużyny skautowe. W tych drużynach młodzi ludzie uczą się m.in Polskiej historii, kultywują Polską tradycję, ćwiczą się w sprawach wojskowych.

W lipcu 1913 r, odbywa się I Międzynarodowy Zlot Skautów w Birmingham – Wielka Brytania. Reprezentacja naszego ruchu skautowego/harcerskiego – jako jednej formacji, składająca się z przedstawicieli ruchów skautowych, z trzech zaborów, występuje pod naszą POLSKA FLAGĄ – jest zgoda władz skautingu oraz brytyjskich. Sam Naczelny Skaut gen. Rober Baden Powell życzy naszym skautom wszystkiego dobrego i powodzenia w naszych narodowych sprawach. I wojna światowa ma dopiero rozpocząć się za około 12-13 miesięcy – tj. sierpień 1914 r.

Następną ważną datą dla polskich harcerzy jest 1-2 listopad 1916, gdy skauci terenu Królestwa Polskiego zrzeszeni w organizacjach: Polska Organizacja Skautowa i Związek Skautek Polskich tworzą ZAWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO, gdzie odznaką oprócz międzynarodowej Lilijki, zostaje Krzyż Harcerski, opracowany przez dh ks. Lutosławskiego. Pamiętajmy wojna dalej trwa – skauci (część) służy w różnych formacjach wojskowych by walczyć o wolną Polskę.
Natomiast zjazd skautowych delegatów wszystkich trzech zaborów odbywa się 01 listopada 1918 r. w Lublinie – i tutaj WSZYSTKIE organizacje skautowe działające na terenach trzech zaborów – zakończenie wojny/zawieszenie broni ma dopiero nastąpić – tworzą niezależny związek pod nazwą ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO. Pierwszym Przewodniczącym zostaje zasłużony działacz drużyn sokolich, dowódca Polskiej Armii na zachodzie – armii uznanej za koalicję państw zwycięskich- gen. Józef Haller.
Część skautów dalej wstępuję do Wojska Polskiego, do różnych formacji zbrojnych i włącza się w utrwalanie granic oraz ich obronę, m.in powstanie Wielkopolskie, powstania Śląskie, wojna polsko – bolszewicka.
Przy całym rozważaniu o drogach do Niepodległej należy zwrócić uwagę na tzw. deklarację Wilsona/czternaście punktów Wilsona, czyli propozycje pokojowe Prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona. Dla porównania naszej drogi a narodów: Czeskiego i Słowackiego – nie mają takich dokonań jak My-Polacy – a państwo ich powstało pod nazwa CZECHOSŁOWACJA.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM